سیستم مدیریت یادگیری (LMS) یک برنامه نرم افزاری یا فناوری مبتنی بر وب است که برای برنامه ریزی، پیاده سازی و ارزیابی یک فرآیند یادگیری خاص استفاده می شود. برای شیوه‌های آموزش الکترونیکی استفاده می‌شود و در رایج‌ترین شکل آن، از دو عنصر تشکیل شده است: یک سرور که عملکرد پایه را انجام می‌دهد و یک رابط کاربری که توسط مربیان، دانش‌آموزان و مدیران اداره می‌شود.

به طور معمول، یک سیستم مدیریت یادگیری راهی برای ایجاد و ارائه محتوا، نظارت بر مشارکت دانش‌آموز و ارزیابی عملکرد دانش‌آموز در اختیار مربی قرار می‌دهد. یک سیستم مدیریت یادگیری همچنین ممکن است توانایی استفاده از ویژگی‌های تعاملی مانند بحث‌های رشته‌ای، کنفرانس ویدیویی و انجمن‌های گفتگو را برای دانش‌آموزان فراهم کند.

LMS ها اغلب توسط مشاغل در هر اندازه، سازمان های دولتی ملی، دولت های محلی، موسسات آموزشی سنتی و موسسات مبتنی بر آموزش آنلاین/الکترونیکی استفاده می شوند. این سیستم ها می توانند روش های آموزشی سنتی را بهبود بخشند و در عین حال در زمان و هزینه سازمان نیز صرفه جویی کنند. یک سیستم موثر به مربیان و مدیران این امکان را می دهد تا عناصری مانند ثبت نام کاربر، محتوا، تقویم، دسترسی کاربر، ارتباطات، گواهینامه ها و اعلان ها را به طور موثر مدیریت کنند.