0
06633425064

روش نصب SQL SERVER 2016 در ویندوز سرور

 

 در اين نرم‌افزار آموزشي مي‌خواهيم روش نصب و کار با SQL Server 2016 را بررسي کنيم. نسخه جديد اين پايگاه داده داراي قابليت‌هاي جديدي است که باعث شده تا SQL Server 2016 بتواند رقيب بسيار خطرناکي براي رقيب ديرينه خود يعني Oracle باشد. SQL Server 2016  داراي سرويسهاي مختلفي است که با استفاده از همه آنها مي‌توانيد يک پايگاه داده قدرتمند ايجاد کنيد. در هسته اين نرم‌افزار يک موتور پايگاه داده‌اي رابطه‌اي قوي وجود دارد. در اين قسمت شما مي‌توانيد داده‌هاي خود را ذخيره کنيد، تغيير دهيد و بازيابي نمائيد. ليست قسمتهاي ديگر اين نرم‌افزار را در زير مشاهده مي‌کنيد.

  • سرويس Analysis
  • سرويس Integration
  • سرويس Notification
  • سرويس Reporting
  • سرويس Service Broker
  • قبول کدهاي VB.NET و C#
  • قبول سرويس HTTP
  • سرويس Replication
  • سرويس Full-Text Search
  • و.

نرم‌افزار SQL Server 2016 داراي نگارشهاي مختلف زير است که در اين نرم‌افزار آموزشي از نگارش Enterprise که کاملترين نسخه SQL Server مي‌باشد استفاده مي‌کنيم.

Enterprise •‌

Business Intelligence •‌

Standard •‌

Developer • ‌

Web •‌

Express •‌

Compact •‌

Azure •‌

توجه کنيد که نسخه Enterprise در سيستم عاملهاي Windows Server نصب مي‌شود. در اين نرم‌افزار آموزشي مي‌خواهيم SQL Server 2016 Enterprise را بر روي Windows Server 2012 Service Pack 2 نصب کنيم. براي آنکه تمامي ويژگيهاي SQL Server را نصب کنيم بايد .Net frame work  را بر روي اين سرور نصب کنيم. روي گزينه Server Manager  کليک کنيد.

روي گزينه Add roles and features کليک کنيد.

01

براي انتخاب سروري که بر روي اين کامپيوتر نصب شده است بايد گزينه اول انتخاب شده باشد. روي دکمه Next کليک کنيد.

اکنون ليست سرورها را مشاهده مي‌کنيد و سرور مورد نظر ما انتخاب شده است. روي دکمه Next کليک کنيد.

03

روي گزينه Features کليک کنيد.

04

گزينه .NET Framework 3.5.1 Features را فعال کنيد.

05

روي دکمه Next کليک کنيد.

06

براي تعيين محل فايلهاي لازم براي نصب روي گزينه Specify an alternate source path کليک کنيد.

07

در ادامه در قسمت Path عبارت I:\sources\sxs را وارد مي‌کنيم. در درايو I دي وي دي نصب Windows Server 2012 موجود است. روي دکمه OK کليک کنيد.

08

روي دکمه Install کليک کنيد.

09

اکنون برنامه نصب در حال نصب ويژگي انتخاب شده است. روي دکمه Close کليک کنيد.

10

روي دکمه Close کليک کنيد.

11

حال برای نصب SQL Server در ابتدا بايد DVD برنامه نصب SQL Server را در DVD Drive خود قرار دهيد. در ادامه DVD  نصب را وارد DVD Drive ميکنيم.

12

اکنون برنامه نصب اجرا شده و در قسمت Planning قرار داريم. در اين قسمت مي‌توانيد حداقل سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نياز، بررسی مشخصات سيستم و … را مشاهده کنيد. براي نصب روي گزينه Installation کليک کنيد.

13

با استفاده از گزينه اول يک نسخه جديد ازSQL Server نصب مي‌گردد يا مي‌توانيد مشخصات SQL Server نصب شده را تغيير دهيد. روي اين گزينه کليک کنيد.

14

در اين قسمت بايد شماره سريال نرم‌افزارSQL Server 2016 خريداري شده از شرکت Microsoft را وارد نمائيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

15

در اين صفحه قوانين استفاده از اين نرم‌افزار را خوانده و با کليک بر روي گزينه I Accept the license terms اعلام مي‌کنيم که اين قوانين را پذيرفته‌ايم. روي گزينه I Accept the license terms کليک کنيد.

16

با فعال کردن گزينه مشخص شده شما اطلاعات feature usage data را جهت همکاري براي پيشرفت محصولات ماکروسافت براي سايت ماکروسافت مي‌فرستيد. اين اطلاعات شامل مشخصات سخت‌افزاري شما و نحوه استفاده از SQL Server است. روي دکمه Next کليک کنيد.

 

17

اکنون SQL Server مي‌خواهد چک کند که شما از آخرين به روز رساني استفاده کرده‌ايد يا خير. با توجه به اين که اين کامپيوتر دسترسي به سايت ماکروسافت را ندارد يک خطا نمايش داده شده است. براي رفتن به مرحله بعد روي دکمه Next  کليک کنيد.

18

در اين قسمت در صورتي که مشکلي در سيستم شما براي نصب وجود داشته باشد خطايي نمايش داده مي‌شود. در صورتي که خطا را برطرف نکنيد ممکن است بعضي از ويژگيهاي SQL Server به خوبي کار نکند يا نصب نشود. براي مشاهده خطا روي گزينه Warning مشخص شده کليک کنيد.

اکنون توضيحي در مورد خطا داده شده است که با استفاده از آن مي‌توانيد اين خطا را رفع کنيد. در اينجا خطاي روي داده حاصل از وصل نبودن اين کامپيوتر به اينترنت است. روي دکمه OK کليک کنيد.

20

توجه کنيد که خطاهاي نوع warning از نصب نرم‌افزار جلوگيري نکرده و بهتر است که رفع شوند ولي خطاهاي نوع Failed  باعث مي‌شوند که نتوانيد نرم‌افزار را نصب کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

21

در اين قسمت ليست ويژگيهايي که مي‌خواهيد نصب کنيد از شما پرسيده مي‌شود. با کليک بر روي هر گزينه در قسمت Features  توضيح آن در قسمت Description نمايش داده مي‌شود. براي انتخاب تمامي اين ويژگيها روي دکمه Select All کليک کنيد.

22

روي دکمه Next کليک کنيد.

23

در اين قسمت بايد نام نمونه (instance) را تعيين کنيم. همانطور که مي‌دانيد از نسخه ۲۰۰۰ به بعد SQL Server در هر کامپيوتر مي‌توانيد بيش از يک نمونه (instance) نصب کنيد. استفاده از نمونه‌هاي مختلف براي نرم‌افزارهاي مختلف باعث مي‌شود تا امنيت و کارايي افزايش يابد. اکنون گزينه Default instance انتخاب شده و بصورت پيش‌فرض يک نام تعيين شده است. در صورتي که مي‌خواهيد اين نام را تغيير دهيد روي گزينه Named instance کليک کرده و نام جديد را وارد کنيد.در زمان انتخاب گزينه Named instance به موارد زير توجه کنيد:

 -۱نامها به حروف بزرگ و کوچک حساس نيستند.

– ۲نامها نمي‌توانند عبارات رزرو شده مانند Default يا MSSQLServer باشند.

– ۳هر نام حداکثر ۱۶ کاراکتر مي‌تواند باشد.

– ۴حرف اول هر نام بايد با حروف يا کاراکتر underscore (_ ) شروع شود.

۵– در نامها از کاراکترهايي مانند \ , : ‘ & @ نمي‌توانيد استفاده نمائيد.

در صورتيکه شرايط فوق برقرار نباشد در زمان نصب خطا نمايش داده مي‌شود. در صورتيکه بر روي اين سرور يک نمونه ديگر نصب شده باشد در پايين اين پنجره اسم و مشخصات محل ذخيره‌سازي آنها نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.

24

در اين قسمت دو برگه به نام‌هاي Service Accounts و Collation وجود دارد. در برگه Service Accounts تعيين مي‌شود که کدام کاربر به کدام سرويس از SQL Server دسترسي دارد. در قسمت Service نام سرويس و در قسمت Account Name  نام کد کاربري که به هر سرويس دسترسي خواهد داشت تعيين مي‌شود. با کليک بر روي هر سلول ميتوانيد نام کاربر را تغيير دهيد. در قسمت Startup Type هم می توانيد تعيين کنيد که نحوه اجرا شدن اين سرويس به چه صورت باشد. روی برگه Collation کليک کنيد.

25

 

مي‌خواهيم در موتور SQL Server زبان فارسي را بعنوان Collation انتخاب کنيم تا در هنگام ذخيره‌سازي داده فارسي  و مرتب کردن آن مشکلي وجود نداشته باشد. روي دکمه Customize کليک کنيد.

26

گزينه Windows collation designator and sort order را فعال کنيد.

27

ليست باز شونده Collation designator را باز کنيد.

28

 

حرف P را تايپ کنيد.روی گزينه Persian کليک کنيد.

29

روي دکمه OK کليک کنيد.

30

به همين ترتيب Collation مربوط به سرويس Analysis را نيز تغيير مي‌دهيم. روي دکمه Next کليک کنيد.

31

 

در اين قسمت بايد نحوه اعتبارسنجی و کد کاربري مدير موتور اين نمونه SQL Server را تعيين کنيم. روي گزينه Mixed mode  کليک کنيد تا اعتبار سنجي هم از طريق ويندوز و هم از طريق SQL Server انجام شود و در Connection String  بتوانيم از از اين کد کاربري و رمز عبور استفاده کرده و ضريب امنيت را افزايش دهيم.

32

اکنون بايد رمز عبور کد کاربري sa که مدير اين موتور SQL Server است را وارد کنيم. در ادامه رمز عبور eniac12!@ را در جعبه متن Enter password و Confirm password وارد مي‌کنيم. اکنون در قسمت
 specify SQL Server administrators بايد کد کاربري مدير SQL Server را وارد کنيم. با کليک بر روي دکمه Add مي‌توانيد کاربر مورد نظر خود را انتخاب کنيد. روي دکمه Add Current User کليک کنيد تا کد کاربري که اکنون با آن وارد شده‌ايم انتخاب شود.

33

روي دکمه Next کليک کنيد.

34

 در اين قسمت کد کاربري مدير و محل نگهداري سرويس Analysis تعيين مي‌شود. روي دکمه Add Current User کليک کنيد.

35

۸۰۰×۶۰۰ Normal ۰ false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Calibri”,sans-serif; mso-bidi-font-family:Arial;}

در اين قسمت مي‌توانيد سرويس Reporting را تنظيم کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

37

 در صورتيکه بخواهيد از سرويس Distributed Replay Controller استفاده کنيد بايد يک کاربر براي آن در اين قسمت تعيين کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد

38

 در اين قسمت مي‌توانيد آدرس محل ذخيره‌سازي Distributed Replay Client را تغيير دهيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

39

در اين قسمت در يک ساختار درختي ويژگيها و سرويس‌هايي که نصب خواهد شد نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Install  کليک کنيد.

40

اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2016 است و بايد مدت زماني منتظر بمانيد.

 در قسمت بالاي اين پنجره ليست ويژگيها و سرويسهايي که نصب شده است مشخص گرديده در صورتي که سرويسي به درستي نصب نشده باشد در اين قسمت با يک آيکون قرمز رنگ مشخص ‌شود. روي دکمه Close کليک کنيد.

42

 اکنون مي‌توانيد با کليک بر روي گزينه اول يک نمونه ديگر از SQL Server را نيز نصب کنيد. در اين نسخه از SQL Server برنامه SQL Server Management Tools که ابزارهاي مديريتي SQL Server است، بصورت خودکار نصب نمي‌شود. با اين نرم‌افزار در بخش دوم آشنا خواهيد شد. براي نصب آن روي گزينه Install SQL Server Management Tools کليک کنيد

43

حال برنامه SQL Server Management Studio را بايد از سايت باز شده دانلود کنيم. براي دانلود کافي است روي گزينه Download SQL Server Management Studio کليک کنيد.‌در اين آموزش ما اين فايل را دانلود کرده و بر روي Desktop کپي کرده‌ايم. براي اجراي آن روي دکمه Close کليک کنيد.

45

روي دکمه Close کليک کنيد.

46

روي فايل SSMS-Setup-ENU.exe که برنامه نصب SQL Server Management Studio است دابل کليک کنيد.

47

براي نصب روي دکمه Install کليک کنيد.

48

حال برنامه نصب در حال نصب مي‌باشد و بايد مدت زماني منتظر باشيد.

49

براي آنکه عمل نصب کامل شود بايد کامپيوتر را Restart کنيم. روي دکمه Restart کليک کنيد.

50

اکنون کامپيوتر در حال Restart است و بايد مدت زماني منتظر بمانيد

51

خب بعد از اینکه سیستم شما دوباره بالا اومد و صفحه دسکتاپ رو دیدی یعنی کار به صورت ۹۹% تمام شده، تنهای برای تست سلامت نصب نرم افزار کافیه در منوی start سیستم گزینه SQL Server Management Studio رو سرچ کنی و با انتخاب آن صفحه ورود نرم افزار نمایش داده میشه و زدن دکمه connect وارد محیط کاربری بشید.

 

امیدوارم از این مقاله آموزشی استفاده مفید رو برده باشید و مارا با نظرات خودتون حمایت کنید.

ارسال دیدگاه